Ropień okołoodbytniczy - czy prawidłowe leczenie?

Dotyczy leczenia ropnia okołoodbytniczego, a mianowicie: u mojego syna (wiek 18 l.) lekarz chirurg rozpoznał ropien okołoodbytniczy. Syn odczuwał typowe dolegliwości zwiazane z tą chorobą, tzn. ból w okolicy odbytu, zaczerwienione miejsce i obrzęk, wysoka gorączka. Z informacji od lekarza wiem, że nie utworzyła się przetoka zewnętrzna, natomiast ujście ropy następuje poprzez odbyt. Załozono synowi sączek w odbycie i dokładnie w tej przetoce w znieczuleniu ogólnym. Następnego dnia ten sączek wypadł, więc kolejnego dnia znów pod znieczuleniem ogólnym założono kolejny sączek, który po 2 dniach tez wypadł. Cały czas ropa schodzi, temperatura spadła, ale ja mam wątpliwości czy leczenie jest właściwe (ma podawane antybiotyki). Czytałam, że jedynym leczeniem jest nacięcie chirurgiczne i wypłukanie ropnia, dlatego obawiam się czy leczenie jest właściwe? Czy możliwe jest wyleczenie ropnia bez naciecia chirurgicznego? Syn jest juz tydzien w szpitalu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czasami ropień pęka samoistnie i wtedy nie ma potrzeby nacinania go. Wystarczy założenie sączka oraz antybiotykoterapia. Sączki należy wymieniać, co około 2 dni. Z ropnego wycieku wykonać wymaz i zgodnie z antybiogramem włączyć celowany antybiotyk. Nie ma Pani podstaw do zdenerwowania, leczenie jest prawidłowo. Jednak leczenie ropnia okołoodbytniczego z przetoką jest długotrwałe i czasami nieskuteczne (w około 20-30%). Pozostaje wtedy przetoka okołoodbytnicza, która musi być operacyjnie usuwana.