Torbiel jajnika czy jelita?

Kilka miesięcy temu na USG rozpoznano u mnie torbiel na jajniku - wypełniona płynem, grubościenną. Dwóch lekarzy ginekologów stwierdziło, że jajniki są zdrowe bez torbieli i to *chyba coś z jelitem*. Nie wiem, gdzie powinnam się teraz udać - czy na ponowne USG, aby potwierdzić torbiel, czy do specjalisty, ale jakiego?

Dodam, że kilka lat temu miałam operację na refluks przełyku - a własciwie na zmiany po refluksie, bo przełyk stracił elastyczność, wykonano połączenie zołądka z przełykiem, rozszerzono wpust przełyku, lekarze powiedzieli, że będę zawsze odczuwała dolegliwości, moze to pozostałość po operacji? Czy torbiel na jelicie może być groźna, czy konieczne jest jej usunięcie - jeżeli okazałoby się, że to faktycznie torbiel na jajniku. Dodam, że odczuwam miejsce, gdzie ma być torbiel zwłaszcza podczas miesiączkowania.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno trzeba wykonać kontrolne USG i to najlepiej przezpochwowe. W czasie takiego badania dokładnie są widoczne jajniki i ocena ich jest najlepsza. Jeśli rzeczywiście potwierdzi się wstępne rozpoznanie torbieli jajnika (a takowe rozpoznanie sugerują także objawy) należy z tym problemem udać się do ginekologa. W zależności od wielkości takiej torbieli stosuje się albo leczenie zachowawcze (farmakoterapia) albo w przypadku dużej torbieli leczenie operacyjne.
Torbiele w jelitach nie występują, dlatego rozpoznanie torbieli w podbrzuszu jest praktycznie jednoznaczne z występowaniem tej torbieli w jajniku.