Żylaki przełyku a sport

Mam żylaki przełyku (stopień I) oraz niewielkie żylaki żołądka. Przyczyną jest nadciśnienie wrotne. Splenektomia wykonana 5 lat temu. Jestem młodym człowiekiem, a wszyscy lekarze mówią mi, że powinienem unikać wysiłku, że wszelkie sporty są niewskazane.

Jakie sporty mogę uprawiać? Na jakie parametry (tętno, ciśnienie) zwrócić uwagę przy uprawianiu sportu?
Nie mówię o robieniu rekordów świata, chciałbym po prostu utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji fizycznej, zamiast siedzieć bezczynnie i obrastać tłuszczem.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że każdy sport niewyczynowo uprawiany nie powinien być przeciwwskazany w Pana wypadku. Jeśli w czasie ćwiczeń tętno nie będzie przekraczało zbytnio 100 uderzeń na minutę, a ciśnienie głównie rozkurczowe przez dłuższy czas nie przekroczy 100 mmHg nie powinny występować problemy. Ze sportów jakaś delikatna jazda na rowerze, niewyczerpujący trucht, pływanie, relaksowa jazda na nartach, gimnastyka na pewno nie przyniosą szkody Pańskiemu zdrowiu.