Torbiel skórzasta jajnika

W czerwcu tego roku wykryto u mnie torbiel skórzasta o wymiarach 67x48x21mm. Od stycznia usiłuję zajść w ciążę i wiem tylko tyle, że z jednym jajnikiem jest możliwość zapłodnienia, ale bezskutecznie. W związku z tym mam pytanie, gdyż mój lekarz mnie o niczym nie poinformował czy to po prostu przez torbiel nie mogę zajść w ciążę czy jestem bezpłodna przez branie silnych tabletek antykoncepcyjnych danych mi bez robienia badań?
I czy ten torbiel mam pilnie usunąć czy jest to niepotrzebne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jak z tego rozumiem co Pani pisze torbiel skórzasta znajduje się na jednym z jajników. Torbiel skórzasta jest najczęstszą odmianą potworniaka dojrzałego (łagodnego nowotworu z komórek dojrzałych, w pełni wykształconych), która powstaje wyłącznie ze struktur ektodermalnych (głównie naskórka i jego przydatków). Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby.
Taka torbiel może powodować niewydolność jednego z jajników co może spowodować zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłodnienia o połowę. Może być także taka sytuacja, że komórki torbieli produkują substancje typu hormonalnego, które zaburzają funkcję całego narządu rodnego.

Musi Pani na spokojnie, konkretnie porozmawiać z ginekologiem, gdyż prawdopodobnie właściwym postępowaniem może być usunięcie jednego jajnika wraz z torbielą w trybie planowym. Dzięki temu zlikwiduje Pani problem torbieli, która może systematycznie powiększać się i dawać z biegiem czasu objawy fizykalne oraz może zwiększy ten zabieg prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.