Sposób rozpoznania przepukliny pępkowej

Jestem po operacji żylaków kończyny dolnej [prawa noga], po dziewięciu dniach zdjęto mi szwy i wówczas usłyszałam od lekarza chirurga, że mam przepuklinę pępkową. Wcześniej miałam duże problemy z brzuchem: rano miałam płaski brzuch i wystarczy, że wypiłam kawę a urósł mi tak, że znajomi pytali się kiedy rodzę, przy tym mnie bolał. Większość ubrań miałam ciążowych, wolałam być przygotowana na duży brzuch, bo nie wiedziałam kiedy mnie zaskoczy. Chciałabym wiedzieć jakie badania powinnam wykonać, czy tylko wystarczy badanie optyczne chirurga?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W rozpoznaniu przepuklin powłok brzusznych wystarczy zwykłe badanie chirurgiczne dotykiem. Żaden inny sposób badania nie jest tak precyzyjny jak badanie wzrokiem i rękami. Jednak z uwagi na nietypowe objawy związane z przepukliną pępkową radziłbym wykonać USG jamy brzusznej celem wykluczenia innych patologii (np. kamicy pęcherzyka żółciowego).