Zabieg przepukliny pępkowej u dziecka w trybie jednodniowym

Mam córeczkę 2 lata i 3 miesiące. Stwierdzono u niej przepuklinę pępkową! Czy trzeba poddać się operacji i jak długo można z nią czekać? Czy można było ją rozpoznać jak była ona malutka tzn. w pierwszych miesiącach jej życia? Słyszałam o operacjach jednodniowych. Jak one wyglądają i czy istnieje jakieś ryzyko takich operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najważniejsze jest wzmocnienie mięśni brzucha u dziecka poprzez częste zabawy uruchamiające mięśnie brzucha. Zwykle operuje się przepukliny powiększające. Jeśli od tej chwili zauważy Pan, że przepuklina powiększa się należy ją natychmiast zoperować. Jeśli z przepukliną nic nie będzie się działo można jeszcze poczekać nawet do 4 roku życia. Niektóre podręczniki zalecają operacje dopiero przed pójściem dziecka do szkoły i to głównie ze wskazań estetycznych.
Decyzję musi Pan podjąć wspólnie z chirurgiem dziecięcym.

Hospitalizacja w trybie jednodniowym polega na przyjęciu dziecka do zabiegu rano, zbadaniu i przewiezieniu na blok operacyjny. Tam w znieczuleniu ogólnym zostanie wykonany zabieg. Po zabiegu wieczorem dziecko może opuścić szpital. Zabieg jest prosty i praktycznie pozbawiony większych powikłań.

Przepuklina mogła pojawić się od niedawna, a nie występować od urodzenia. Trudno będzie teraz powiedzieć kiedy pojawiła się i w jakich okolicznościach.