Gruczoł Bartoliniego - leczenie

Mam 24 lat i jestem mamą dwuletniej córki. Kiedy byłam w ciąży zaczał mi sie pojawiac gruczol batroliniego. W czasie samej ciązy lekarze nacinali mi go az 3 razy. Było to bardzo bolesne. Po porodzie zrobiło mi to jeszcze. Pani doktor nacieła mi go ponownie, dała skierowanie do szpitala na operacje. Przeszłam tą operacje, podobniez zostało wszystko usuniete i wyczyszczone. Ulżyło mi po zabiegu, bo byłam przekonana, ze to koniec moich cierpien, ale za pół roku ponownie zrobił mi sie Bartolini, poszłam go naciąc. Moja pani doktor powiedziała, ze nie ma pojecia dlaczego on sie znowu pojawił. Było to jakies 3 miesiące temu, dała mi jakies tabletki ipowiedziała, ze juz go nie bedzie, a wczoraj zauwazyłam, ze mam stwardnienie, a dzisiaj rano małego guzka. W godz. popołudniowych był on wielkosci moreli, poszłam go usunąc znów prywatnie tylko naciąc.

Czy mi nic nie grozi, ze ja go tak czesto nacinam i dlaczego on po operacji znowu sie pojawił?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W okolicy warg sromowych znajdują się bardzo duże ilości gruczołów Bartoliniego, które okresowo mogą ulegać przytkaniu, przez co tworzą się torbielki z zastoinowym śluzem. To, że w całości został wycięty jeden zastoinowy gruczoł Bartoliniego nie znaczy, że nie może się zaczopować następny. Niestety ma Pani taką skłonność i nic na to Pani nie poradzi.

Nie ma nic groźnego w nacinaniu tych torbieli. To typowe postępowanie. Warto by było ewentualnie, gdyby taka torbiel była zropiała wysłać materiał do badania mikrobiologicznego celem rozpoznania patogenu i włączenia odpowiedniej antybiotykoterapii.