Rak pęcherzyka żółciowego - sposoby leczenia
Mój tata ma 63 lata. Miesiąc temu miał operację metodą tradycyjną usuwania pęcherzyka żółciowego. Po jakimś czasie przyszedł wynik z wysłanego wycinka - niestety niekorzystny. Okazało się, że w wycinku znajdują się komórki rakowe. Zrobiono tomograf - wynik potwierdził się -*w 5 i 4 segmencie wątroby widoczne jest owalne, hypodensyjne ognisko o wy. 6,8 x 4,8 cm.* Miał zrobione w Szczecinie jeszcze USG gdzie stwierdzono zmniejszenie ogniska i *zbiornik płynowy obrzeża V i VI segmentu wątroby*. Ustalono termin operacji na styczeń przyszłego roku. Zalecenia komisji: radykalizacja zabiegu operacyjnego: ca vesicae felleae.
Jakie są rokowania pooperacyjne i czy powinniśmy się zgadzać na operację.
Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.
Jeśli nowotwór pęcherzyka żółciowego przekracza ścianę pęcherzyka to zaawansowanie nowotworu jest bardzo duże. Jedynym skutecznym i radykalnym sposobem leczenia jest wycięcie zmiany nowotworowej wraz z przylegającym zdrowym miąższem wątroby z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa onkologicznego. Dlatego nie ma innego wyjścia jak tylko leczenie operacyjne. Co do rokowania najlepiej będzie cokolwiek napisać po zabiegu w zależności czy się powiedzie (jaki stan będzie miejscowego zaawansowania guza po otwarciu jamy brzusznej i czy guz będzie resekcyjny) i w zależności od wyników histopatologicznych pooperacyjnych. Zabieg jest poważny i obarczony dużym ryzykiem powikłań pooperacyjnych.