Rak pęcherzyka żółciowego - sposoby leczenia

Mój tata ma 63 lata. Miesiąc temu miał operację metodą tradycyjną usuwania pęcherzyka żółciowego. Po jakimś czasie przyszedł wynik z wysłanego wycinka - niestety niekorzystny. Okazało się, że w wycinku znajdują się komórki rakowe. Zrobiono tomograf - wynik potwierdził się -*w 5 i 4 segmencie wątroby widoczne jest owalne, hypodensyjne ognisko o wy. 6,8 x 4,8 cm.* Miał zrobione w Szczecinie jeszcze USG gdzie stwierdzono zmniejszenie ogniska i *zbiornik płynowy obrzeża V i VI segmentu wątroby*. Ustalono termin operacji na styczeń przyszłego roku. Zalecenia komisji: radykalizacja zabiegu operacyjnego: ca vesicae felleae.

Jakie są rokowania pooperacyjne i czy powinniśmy się zgadzać na operację.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli nowotwór pęcherzyka żółciowego przekracza ścianę pęcherzyka to zaawansowanie nowotworu jest bardzo duże. Jedynym skutecznym i radykalnym sposobem leczenia jest wycięcie zmiany nowotworowej wraz z przylegającym zdrowym miąższem wątroby z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa onkologicznego. Dlatego nie ma innego wyjścia jak tylko leczenie operacyjne. Co do rokowania najlepiej będzie cokolwiek napisać po zabiegu w zależności czy się powiedzie (jaki stan będzie miejscowego zaawansowania guza po otwarciu jamy brzusznej i czy guz będzie resekcyjny) i w zależności od wyników histopatologicznych pooperacyjnych. Zabieg jest poważny i obarczony dużym ryzykiem powikłań pooperacyjnych.