Potworniak dojrzały i niedojrzały w jajnikach u dziecka

U mojej 20 miesiecznej coreczki zrobino usg i wykryto za pecherzem widoczny jednorodny, hypoechogeniczny obszar o srednicy 14mm. Bylam u onkologa chirurga dzieciecego i pani doktor polecila, aby zrobic tomografie oraz zrobic badanie na poziom hormonow. Powiedziala rowniez, ze moze to byc torbiel lub potworniak. Mam pytanie czy jezeli to jest torbiel czy musi byc usuwana i jezeli jest to potworniak czy musi byc usuniety, bo z tego co sie orientuje to tak. Ale najwazniejsze czy moze to byc potworniak zlosliwy. Dodam, ze 1 rok i 3 miesiace temu ten obszar mial wielkosc 5 mm, czy wedlug pana rosnie on szybko, bo w tej chwili jest prawie wiekszy o 3 razy. Czy jezeli sie go usunie to on moze odrosnac? Czy czesto zdarzaja sie potworniaki zlosliwe? Jakie jeszcze wykonac badania, aby zdiagnozowac co to naprawde jest? Prosze o odpowiedz, bo odchodze od zmyslow, bardzo martwie sie o moje dziecko. Czy moge prosic o adres bardzo dobrego specjalisty w Polsce, a moze w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, moze byc tez zagranica.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Potworniak to nowotwór wywodzący się z komórek zarodkowych, w którym dochodzi do ich rozrostu i różnicowania się w linie zawierające cechy wszystkich listków zarodkowych, a mianowicie ektodermy, endodermy i mezodermy. Czasami spotyka się w nich także utkanie *czwartego* listka zarodkowego, a mianowicie komórki trofoblastu (komórki łożyska). Guzy te nie mają jednorodnej budowy histologicznej, stanowią mieszaninę bezładnie przemieszanych, rozmaitych tkanek. Potworniaki mają dwa stopnie dojrzałości histologicznej.

Są potworniaki dojrzałe określane jako nowotwór, który zawiera utkanie dojrzałych (czyli w pełni zróżnicowanych) tkanek endodermalnych (nabłonki gruczołowe, np. ślinianek, utkanie gruczołów dokrewnych, nabłonek jelitowy, nabłonek urzęsiony oskrzeli), mezodermalnych (np. ogniska chrzęstne, komórki mięśni gładkich, tkanki tłuszczowej) oraz ektodermalnych (utkanie naskórka, gleju). Najczęściej spotykaną odmianą potworniaka dojrzałego jest torbiel skórzasta, która powstaje wyłącznie ze struktur ektodermalnych (głównie naskórka i jego przydatków). Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby. Zalecenia klasyfikacyjne nakazują uznawać ją za odrębny typ guza, ale jest to de facto potworniak dojrzały z jednego listka zarodkowego. Niektóre tkanki tworzące potworniaki dojrzałe mogą wytwarzać w nadmiarze hormony, prowadząc do zaburzeń hormonalnych. Są to najczęściej hormony tarczycy i serotonina. Potworniaka dojrzałego z utkaniem tkanki tarczycowej określa się mianem wola jajnikowego i może być on przyczyną objawów nadczynności tarczycy.

Są też potworniaki niedojrzałe zawierające tkanki nie w pełni dojrzałe pod względem histologicznym ze wszystkich trzech listków zarodkowych. Ich obraz mikroskopowy może przypominać niedojrzałą neuroektodermę, niedojrzałe struktury nabłonkowe, raka zarodkowego, mięsaka. Częstą domieszką są także komórki trofoblastu. Komórki te mogą wydzielać w nadmiarze gonadtropinę kosmówkową, będącą markerem takich guzów i przyczyną dodatniej próby ciążowej.
W potworniaku może dojść do rozwoju raka potworniakowego (rzadziej mięsaka potworniakowego). Są to takie postacie złośliwych nowotworów, w których wtórnie dochodzi do odróżnicowania któregoś ze składników tkankowych guza.
Potworniaki lokalizują się w linii pośrodkowej ciała i gonadach. U kobiet w jajnikach najczęściej spotyka się potworniaki dojrzałe, zwłaszcza torbiel skórzastą, które mają przebieg niezłośliwy. Potworniaki niedojrzałe oraz raki potworniakowe o złośliwym charakterze spotyka się zwykle w jądrach u mężczyzn.

Potworniaki (zwłaszcza torbiel skórzasta) są często spotykanymi nowotworami, stanowiąc według niektórych statystyk nawet 10-20% wszystkich guzów jajnika (z czego około 10% występuje obustronnie).
W przypadku córki guz według mnie powiększa się bardzo szybko. Jeśli guz usunie się w całości tym bardziej, że najprawdopodobniej to zmiana łagodna nie powinno już dojść do wznowy. Potworniaki złośliwe jak przytoczyłem wcześniej to rzadkość, zwłaszcza w jajnikach. Należy oczywiście jak zaleciał lekarz wykonać TK jamy brzusznej dziecka oraz poziomy hormonów we krwi co powinno dać wykluczenie lub potwierdzenie rozpoznania wstępnego.
Jestem ze Śląska dlatego polecam w dziedzinie chirurgii dziecięcej Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki im. Jana Pawła II w Katowicach.