Guzek tarczycy - wideochirurgia

Mam 30 lat, w lutym 2007 roku dowiedziałam się, że mam guza na tarczycy wielkości 8 mm o nazwie *tumor follicularis*, guz co prawda nie rośnie, ale jest bardzo dobrze unaczyniony. Rozważam operację, ale słyszałam o operacjach laserowych. Czy taki rodzaj guza kwalifikuje się do tego typu operacji, jeśli nie to może są inne metody pozbycia się guza np. naświetlania itp. Jestem matką karmiącą dziecko czy konieczne będzie odstawienie od piersi?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Guzek typu pęcherzykowego jest podejrzany o zmianę typu nowotworowego jednak jest bardzo mały i może tylko wymagać obserwacji. Decyzję w sprawie leczenia operacyjnego powinien podjąć endokrynolog i on kwalifikuje do zabiegu, a nie chirurg. Dlatego z tym problemem proszę skonsultować się z endokrynologiem. Czasami po farmakoterapii takie guzki potrafią się wchłonąć.

Jeśli podjęta byłaby decyzja o zabiegu to nie wykonuje się resekcji części lub całej tarczycy metodą laserową. Nie ma takiej metody. Jest metoda nowoczesna, ale polega ona na resekcji tarczycy z użyciem toru wizyjnego (wideochirurgia) z bardzo małego nacięcia w okolicy pachy lub otoczki brodawki sutkowej. Z tego co się orientuję takie zabiegi wykonuje się w Klinice Chirurgii Ogólnej w Krakowie.

Jeśli karmiłaby Pani dziecko, a miała być operowana to tylko na okres pobytu w szpitalu (ok. 3-4 doby) trzeba by odstawić dziecko od piersi.