Tłuszczaki i choroba Dercuma?

Chciałem się dowiedzieć coś na temat jak mi sie wydaje tłuszczaków. Mianowicie mam w zasadzie tylko na tułowiu i na rękach zgrubienia podskórne.

W zasadzie są niebolesne choć czasem odnoszę wrażenie, ze właśnie z tych miejsc czuje delikatny ból. Bardzo zaniepokoiłem się tymi zmianami podskórnymi tym bardziej, że artykuły jakie do tej pory znalazłem w internecie mówią iż jest to niegroźne. Tymczasem z pana opinii wynika iż należy je wyciąć i poddać badaniu, tzn., że może to być poważna *sprawa*?
Tymczasem znalazłem w internecie termin Choroba Dercuma i wszystkie tej choroby objawy pasują do mnie tzn. duża ilość tłuszczaków, których wielkość i ilość się zwiększa (mam kilka większych, ale mam wrażenie, że znalazłem na ciele kilka zupełnie malutkich - albo to moje przewrażliwienie). Ogólna otyłość mam 190 cm, ale ważę ok. 120kg oraz ogólne osłabienie i męczliwość oraz zaburzenia emocjonalne.

Proszę o odpowiedz co mam dalej robić? Co może dać to badanie, które należałoby zrobić? Jak stwierdzić w 100%, że to choroba Dercuma? Czy da się ją leczyć? Czy jedynym sposobem jest wycięcie tych zgrubień (rozumiem, że przez chirurga).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale jedyną możliwością diagnostyki Pana problemu jest wycięcie chirurgiczne tych zmian i poddanie ich badaniu histopatologicznemu. Jeśli przypuszczenia Pana się potwierdzą i będą to tłuszczaki prawdopodobnie można będzie stwierdzić chorobę Dercuma. To, że obecnie tłuszczaki są niebolesne nie znaczy, że w przyszłości nie dadzą dolegliwości bólowych. Rosnąc zaczną naciskać na struktury sąsiadujące oraz nerwy i wtedy dojdzie do bólu. Nie ma substancji farmakologicznych, które zatrzymałyby proces rozwoju tłuszczaków.