Bóle pleców i obrzęk moszny po operacji przepukliny pachwinowej

Tydzień temu miałem operację prawostronnej przepukliny pachwinowej z użyciem siatki. Rana się goi, powoli już chodzę, bóle w okolicy cięcia już przechodzą. Ale w nocy nie mogę spać z powodu strasznych bólów kręgosłupa w okolicy lędźwiowej tam, gdzie miałem znieczulenie w kręgosłup. Od godziny np. 2 w nocy już nie mogę wyleżeć 10 minut. Biorę tabletki przeciwbólowe trochę pochodzę z 30 minut i wtedy mogę zasnąć dalej. Przez pierwsze dni myślałem, że jest to spowodowane tym ze dużo leżałem, ale teraz śpię tylko w nocy ,a resztę dnia siedzę przed TV lub komputerem. Co mogę na to poradzić.

Druga sprawa to taka, że powiększył mi się prawy worek mosznowy. Chirurg mi powiedział, że to normalne i że będzie ta okolica pobolewała, ale z czasem przejdzie. Ale moje pytanie to takie czy ta opuchlizna zniknie z tego worka wracając do dawnych kształtów. Ktoś mi mówił, że powinno się robić jakieś okłady, aby worek się nie utrwalił w takich kształtach na stałe. Czy powinienem cos z tym robić czy poczekać na wizytę u chirurga, która mam zaplanowaną 2 tygodnie po operacji (szwów nie miałem tylko jakieś plastry, których nie mogę moczyć).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bóle jakie Pan opisuje z pewnością są pochodzenia odkręgosłupowego. Z tego co Pan opisuje większość czasu spędza albo siedząc albo leżąc. Przydałoby się troszkę ruchu. Może więcej spaceru, a nie tylko komputer lub telewizja. Powinien Pan po trochu już uruchamiać mięśnie pleców, aby zmniejszyć ich napięcie prawie stałą, nieprawidłową pozycją. Po kilku dniach powoli bóle pleców powinny ustąpić.

Oczywiście, że bardzo często dochodzi do obrzęku moszny po operacji przepuklin pachwinowych. Wystarczy, żeby nosić obcisłe majtki, a w czasie leżenia unieść worek mosznowy powyżej poziomu ciała (najlepiej podłożyć pod mosznę ręcznik). Można także posmarować żelem na obrzęki dostępnym bez recepty. Taki obrzęk może utrzymywać się przez kilka najbliższych tygodni. Powoli sam wchłonie się i nie trzeba stosować jakiś specjalnych okładów.