Śluzak rzekomy otrzewnej

Proszę o napisanie szczegółowych informacji na temat: Śluzaka rzekomego otrzewnej. Tata miał dziś operację. Chirurg powiedział, że w jamie brzusznej znajdowało się dużo śluzu, a wyrostek robaczkowy był, jest, w złym stanie. Po operacji Tata czuje się lepiej w tym sensie, że brzuch już go nie boli.
Jeszcze raz prosiłbym o napisanie informacji na temat tego śluzaka, ponieważ w internecie jest niewiele informacji na ten temat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Śluzak rzekomy otrzewnej jest to rzadko występujący, nietypowy nowotwór, charakteryzujący wytwarzaniem dużej ilości śluzowej i galaretowatej treści w jamie otrzewnej. Śluzak rzekomy otrzewnej jest rzadkim nowotworem. Powstaje w następstwie pęknięcia rzekomośluzakowatego torbielako-gruczolaka jajnika lub torbieli śluzowej wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Występuje 2 razy częściej u mężczyzn. W 30% przypadków stwierdza się śluzowy guz jajnika, w 10% stan przebiega razem z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

W przeciwieństwie do większości nowotworów, śluzak rzekomy otrzewnej nie przerzutuje ani drogą naczyń krwionośnych, ani chłonnych. W około 60% przypadków pierwotny guz znajduje w wyrostku robaczkowym, a zmiany w otrzewnej następują, gdy komórki śluzotwórcze przedostaną się do jamy otrzewnej wskutek pęknięcia pierwotnego guza. Śluzak rzekomy otrzewnej może też wystąpić w przebiegu śluzowych nowotworów trzustki i dróg żółciowych.

Objawy są zróżnicowane w zależności od tego, z jaką patologią śluzak jest związany. Najczęstszymi objawami są: objawy dyspeptyczne, ból brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, przepuklina, niepłodność, wzdęcia.
Powikłania jakie daje śluzak rzekomy otrzewnej to niedrożność jelit oraz zapalenie otrzewnej.
Leczeniem jest operacyjne usunięcie w całości treści ze śluzaka i samego śluzaka.