Polip (adenoma) jelita grubego, średnica 0,5 cm

Przez dwa lata leciała mi z odbytu krew podczas załatwiania (tylko wtedy), co jakiś czas (czasami kilka dni z rzędu, czasami nawet 2 miesiące przerwy) i lekarz skierował mnie na kolonoskopię. Miałem ją niedawno i wycięto mi 0,5 cm polipa w esicy, i odesłano do sprawdzenia co i jak. Dostałem takie rozpoznanie, którego nie chciano mi przetłumaczyć na język zrozumiały dla pacjenta. Krew przestała lecieć.

Adenoma tubulare cum dysplasia epithelii low-grade
Widziałem tu podobne pytania jednak identycznego nie ma, więc stad pytanie o wytłumaczenie. Czy to coś groźnego, a może nie? Jak się z tym obchodzić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie po polsku brzmi:
Gruczolak cewkowy z dysplazją nabłonkową małego stopnia.
Gruczolak to nowotwór, ale jest to nowotwór z rodzaju bardzo łagodnych, tym bardziej, że jest typu cewkowego (histologicznie bardziej ekspansywny jest kłebkowy). Zmiana polipowata nie jest duża, ma tylko 0,5 cm średnicy. Dlatego w chwili obecnej zalecałbym tylko obserwację czyli kontrolę kolonoskopową za około 1 rok. Nie trzeba stosować żadnych farmaceutyków. Oczywiście z tym wynikiem należy skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.