Twardy guzek pod skórą czoła

Parę dni temu wyczułem dość głęboko pod (lub w) skórą czoła zmianę, która wg mojej oceny, biorąc pod uwagę często dotykaną lokację, musiała tam pojawić się w ciągu 24-48h. Zmiana umiejscowiona jest po prawej stronie czoła, ok. 2 cm nad łukiem brwiowym. Jest to dobrze wyczuwalne i twarde (konsystencję oceniam na porównywalną do chrząstki) zgrubienie wielkości pestki od jabłka (może mniejsze), które wydaje się być przytwierdzone do kości - skóra swobodnie się nad guzkiem przesuwa, a on sam się nie przemieszcza (przynajmniej nie udało mi się tego stwierdzić). Na skórze nie ma żadnych zmian, jedynie ledwo zauważalne, delikatne wybrzuszenie o średnicy ok. 1 cm, powodowane guzkiem pod spodem. Zmiana nie jest bolesna, ani samoistnie, ani przy (delikatnym) badaniu palcami. Nie dopuszczam możliwości, że guzek jest efektem urazu mechanicznego. Mam 34 lata.

Podkreślam, że zmiana umiejscowiona wydaje się być POD skórą lub w jej głębokich warstwach (wrażenie jest takie, jakby było jej bliżej do czaszki, niż naskórka) - stąd powód mojego zaniepokojenia, gdyż w żaden sposób nie da się jej pomylić z różnego rodzaju *tradycyjnymi* wykwitami skórnymi. Wcześniej nie obserwowałem u siebie podobnych zmian.
Próbowałem szukać podobnie opisywanych przypadków w internecie, ale z mizernym skutkiem. Chciałbym dowiedzieć się, z czym ewentualnie mam do czynienia i czy istnieją przesłanki do szybszej wizyty u lekarza.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno określić bez badania czym może być ten guzek. Prawdopodobnie z uwagi na powyższe objawy (oczywiście nie do końca potwierdzające przypuszczenie) oraz lokalizację może to być kaszak. Taka zmiana nie wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Można spokojnie wybrać się do lekarza w trybie planowym, a na razie obserwować zmianę. Lekarz zbada guzek i na pewno postawi wstępną diagnozę. Może też zalecić wykonanie RTG czaszki celem oceny czy nie jest to zmiana kostna (brak ruchomości?). Jeśli to kaszak jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabiegowe usunięcie go.