Włókniak u niemowlęcia w uchu a leczenie lampą

Moja 1 m-czna córka ma w uchu wewnątrz małżowiny usznej włókniaczka wielkości około 0,03 mm, czy można go ogrzewać lampą, czy raczej nie, czy będzie to do usunięcia? Skąd biorą się takie włókniaki u malutkich dzieci?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie wiem czy nie pomyliła Pani jednostek miary. Może to raczej cm a nie mm (czyli 3 mm). Radzę oczywiście w tej sprawie skonsultować się z pediatrą. Jeśli nie przysłania włókniak wejścia do wnętrza małżowiny usznej, jest rzeczywiście taki mały, obecnie zalecałbym tylko obserwację. Na pewno nie należy na tą zmianę stosować lampy, gdyż w tej okolicy są bardzo delikatne struktury ucha środkowego (np. błona bębenkowa) przez co mogłoby dojść do ich uszkodzenia.
Czy włókniaka trzeba usunąć - najlepiej musi o tym zadecydować po badaniu pediatra. Trudno mi cokolwiek na ten temat napisać bez badania.

Powstawanie takich włókniaków jest zazwyczaj samoistne i często uwarunkowane rodzinnie (genetycznie).