Torbiel zastoinowa typu żabka u niemowlaka

U mojego 3-miesiecznego syna zaobserwowano torbiel jamy ustnej tzw. żabka . Lekarz laryngolog kazał mi obserwować czy nie rośnie. W przypadku jakby rosnął kazał mi zgłosić się na oddział laryngologiczny. Czy usuwa się go takim małym dzieciom i czy jest jakieś ryzyko podczas zabiegu oraz czy z powrotem może urosnąć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tak zwana żabka to torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej. Występuje ona w każdym wieku najczęściej jednak w drugiej dekadzie życia, nieco częściej u kobiet.

Przyczyną powstania torbieli w śliniance podjęzykowej jest zaburzenie odpływu śliny na skutek zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki. Najczęstszymi przyczynami powstawania żabki są: kamica ślinianek, urazy okolicy podjęzykowej powodujące blizny zwężające przewód ślinowy, zapalenia, które mogą powodować zwężenie i zwłóknienie przewodu ślinowego, zaburzając w ten sposób odpływ śliny.
Na skutek zaburzenia odpływu gruczoł ślinowy powiększa się z powodu nagromadzenia zalegającej śliny powodując wypchnięcie języka ku przodowi i uwypuklenie dna jamy ustnej.

Objawami są obrzęk okolicy podjęzykowej z wypchnięciem języka ku górze i zaburzenia połykania. W okolicy podjęzykowej widoczne jest różowo-niebieskie uwypuklenie kształtu owalnego z przeświecającym pod ścieńczałą błoną śluzową nagromadzonym śluzem. Niekiedy torbiel samoistnie opróżnia się na skutek pęknięcia, jednak po kilku dniach *dopełnia się* ponownie.

Leczenie polega na usunięciu torbieli zawsze wraz ze ślinianką podjęzykową, gdyż torbiel może nawracać. Usunięcie może być przeprowadzone przez cięcie w dnie jamy ustnej a w przypadku dużych żabek polega także na otwarciu okolicy podjęzykowej od strony zewnętrznej na szyi. Inną metodą leczenia jest marsupializacja ściany torbieli polegająca na wycięciu okienka w torbieli z obszyciem brzegów rany.

Oczywiście takie zabiegi wykonuje się u małych dzieci i bardzo rzadko związane są one z powikłaniami. Jeśli doszczętnie usunie się torbiel wraz z ślinianką podjęzykową nawroty nie występują.