Heparyny drobnocząsteczkowe a mdłości

Mam złamaną kostkę i od 8 dni biorę zastrzyki heparyny drobnocząsteczkowej, ale za każdym razem zaraz po zastrzyku mam mdłości. Czy to normalne? Czy może powinnam odstawić zastrzyki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Mdłości nie powinny być związane z podaniem tego leku. Jednak jeśli występują dolegliwości i utożsamia je Pani z podaniem leku, ten lek należy zmienić na inny z tej samej grupy czyli heparyn drobnocząsteczkowych. W Polsce dostępne są także heparyny drobnocząsteczkowe z innych firm farmaceutycznych, o innych składzie chemicznym. Aby je otrzymać trzeba udać się do lekarza po receptę. W czasie zastosowania unieruchomienia po złamaniach na cały ten okres stosuje się profilaktykę przeciwzakrzepową, z której nie należy rezygnować, aby nie doszło do powikłań.