Zgrubienie pod blizną po operacji przepukliny pępkowej

Miesiąc temu przeszłam operację niewielkiej przepukliny umiejscowionej tuż nad pępkiem. Operacja przebiegła pomyślnie. Odczuwam jeszcze niewielki ból w trakcie ruchu. Martwi mnie jednak wygląd brzucha po operacji. W pozycji leżącej odczuwam twarde zgrubienie w miejscu gdzie wcześniej wyczuwalna była niewielka wypukłość. Kiedy stoję, nad pępkiem formuje się duży wałek, który biegnie daleko na boki, szczególnie po mojej lewej stronie. Powoduje to, że sam pępek staje się optycznie o wiele większy niż jest w rzeczywistości. Jestem osobą szczupłą i takie wybrzuszenie jest szczególnie widoczne. Nie zmniejsza się nawet, kiedy wciągam brzuch. Chciałam dodać, że jestem zawodową tancerką i estetyka brzucha jest dla mnie bardzo ważna. Sama blizna jest niewielka i coraz mniej widoczna, ale wybrzuszenie wokół pępka nie zanika. Czym jest ono wywołane i jak długo będzie się utrzymywać?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Takie zgrubienie pod blizną po plastyce przepukliny to typowy objaw. Spowodowane jest to zdwojeniem powięzi w czasie zabiegu (rutynowe postępowanie). takie zdwojenie wzmacnia miejsce, gdzie były wrota przepukliny. Z czasem, powoli takie zgrubienie powinno się wchłaniać, lecz nie zniknie do końca. Musi część szwów rozpuścić się, a tkanki podskórne muszą się zaadoptować. Trwa to około 6-9 miesięcy.