Wszczepianie się komórek nowotworowych

Miałam dużą torbiel w piersi, której ściany utkane były miejscowo rakiem G3 (receptory ujemne, HER2 ujemny, mutacja w BCRA1,węzły chłonne wolne od przerzutów, matka - rak jajnika). Zmianę wycięto w całości. Przebyłam 4 kursy chemii i naświetlanie. Podczas operacji wycięta torbiel pękła (b. duża) i jej treść się wylała (płukanie solą fizjologiczną). Jakie jest rokowanie w mojej chorobie? T2N0M0. Od operacji minął rok (dobry rezonans), profilaktycznie wycięto mi macicę (8 cm mięśniaki) z przydatkami.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli pierś była wycięta w całości wraz z guzem i zawartością dołu pachowego to okres przeżycia 5-letniego w T2N0M0 (guz wielkości 2-5 cm średnicy) wynosi 75% chorych.

Oczywiście jest możliwość wszczepienia się komórek nowotworowych, ale w tym obszarze i w takich warunkach środowiskowych praktycznie niespotykane. Ogołocone mięśnie i tkanka podskórna okolicy klatki piersiowej jest powierzchownie niedotleniona, pozbawiona cząstek adhezyjnych i substancji odżywczych. Z reguły po zabiegu rana cała wydziela duże ilości płynu surowiczego, który także oczyszcza i zapobiega zagnieżdżeniu się nowotworu.

Udowodniono naukowo, że najlepszym sposobem płukania środowiska z zawartością komórek nowotworowych jest zwykła woda iniekcyjna najlepiej z dodatkiem polodyny (działa przeciwnowotworowo). Sama czysta woda iniekcyjna (roztwór hipotoniczny) powoduje wnikanie do komórek i ich rozbicie.