Stan po usunięciu przetoki około odbytniczej - oznaki wznowy choroby

Dwa tygodnie temu miałam usuniętą przetokę okołoodbytniczą. Po zabiegu nie odczuwałam żadnego bólu, również przy pierwszym wypróżnieniu. Ale zaniepokoił mnie pewien fakt. Mianowicie po wypróżnieniu, na wkładce z rywanolem pojawiają się resztki kału. Raz dziennie stosuję nasiadówki z kory dębu. Czy może to być nawrót choroby? Chcę podkreślić, że nie mam problemu z trzymaniem stolca i gazów.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale pojawiające się kałowe treści poza ujściem odbytu na wkładce mogą oznaczać nawrót przetoki. Taki stan zazwyczaj nie daje żadnych dolegliwości. Radzę więc wybrać się na kontrolę do chirurga, aby dokładnie zbadał i ocenił czy przypadkiem nie doszło do nawrotu. Może uda się ten stan opanować środkami farmakologicznymi stosowanymi miejscowo. Im wcześniej rozpozna się pojawienie się przetoki tym lepiej.