Kwas acetylosalicylowy a operacja przepukliny pachwinowej

Czy przed zabiegiem naprawy przepukliny pachwinowej powinienem przestać zażywać kwas acetylosalicylowy? Jeśli tak to jak wcześnie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym kwas acetylosalicylowy należy odstawić 7 dni przed planowaną operacją. Na tyle dni kwas acetylosalicylowy blokuje płytki krwi przez co zmniejsza sie krzepliwość krwi. W przypadku nakłucia kręgosłupa może dojść do krwawienia do płynu mózgowo-rdzeniowego i powikłań z tym związanych. Sam zabieg wykonywany w trakcie używania kwasu acetylosalicylowego może być utrudniony przez trudne do opanowania krwawienia. W zamian zabezpieczająco przed zakrzepami można zastosować heparyny drobnocząsteczkowe podawane podskórnie.