Zapadnięta klatka piersiowa - leczenie

Wiem, że takie pytanie już się pojawiały, jednak raz jeszcze chciał bym zapytać, z prośbą o dokładną odpowiedź. Mam lekko zapadniętą klatkę piersiową przypuszczam, że lejkowatą. Nie przeszkadza mi to w oddychaniu i prawdopodobnie nie zmniejsza zbytnio mojej wydolności, o ile w ogóle. Jestem siatkarzem mam 192cm wzrostu i warzę ok.72kg no i 17 lat. Przede wszystkim wada ta przeszkadza mi ze względów wizualnych. Ćwiczę dość dużo, choć co prawda jestem chudy. Mam odrobinę opuszczone barki, zaokrąglone plecy, no i płaską a może raczej poszerzoną i spłaszczoną klatkę. Chciał bym wiedzieć wszystko o metodach leczenia tej wady czy istnieje możliwość korekty? i czy z wiekiem coś się poprawi ? Chciał bym także znać przybliżone koszty jeśli zaszła by taka potrzeba leczeń ? I gdzie dokładniej znajduje się odpowiedni ośrodek w którym można by przeprowadzić operację, leczenie coś by poprawić moją klatkę ? Chciał bym także wiedzieć jakie przerwy w treningach bym musiał podjąć w związku z tym leczeniem.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno na początku z tym problemem należy skonsultować się z torakochirurgiem (chirurgiem klatki piersiowej). Jeśli nie masz żadnych dolegliwości związanych ze zniekształceniem klatki piersiowej to znaczy zaburzeń w układzie oddechowym i krążenie raczej nie będzie taka zmiana wymagała leczenia operacyjnego. Musi chirurg ocenić czy rzeczywiście w Twoim przypadku można mówić o defekcie w ukształtowaniu klatki piersiowej. Może to tylko taka odmiana anatomiczna. Ze względów kosmetycznych raczej takich zabiegów się nie wykonuje. Z resztą odradzałbym tego. Zabieg jest bardzo ciężki, obciążony wieloma powikłaniami, okres pooperacyjny często powikłany niewydolnością oddechową związaną nawet z kilkudniowym pobytem na oddziale intensywnej terapii. Aby ukształtować klatkę piersiową najczęściej trzeba połamać większość żeber i odpowiednio je ukształtować na specjalnym rusztowaniu. Pooperacyjnie występują bardzo silne dolegliwości bólowe. Okres rekonwalescencji czasem trwa ponad rok.

Masz 17 lat. Kształtowanie układu kostnego u mężczyzn trwa nawet do 26 roku życia. Dlatego wysiłek fizyczny (najlepiej pływanie) może odpowiednio jeszcze wymodelować klatkę piersiową.

Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z chirurgiem pracującym w Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej. Polecam poradnie w Bystrej Śląskiej, Zakopanem, Zabrzu.