Choroba Hirschsprunga a nawroty objawów

Zaraz po urodzeniu wykryto u mnie chorobę Hirschsprunga. Byłem leczony do 6 roku życia w CZD w Warszawie. W wieku 7 lat można powiedzieć, że miałem nawrót (niemożność wypróżnienia) i musiałem powrócić do szpitala na jakieś 2 tyg. Później jedynym faktem przypominającym mi, że miałem tę chorobę były niekontrolowane nocne wypróżnienia, które z czasem ustąpiły.

Jestem w pełni zdrowym człowiekiem, mam 20 lat, jednakże mam pytanie następujące:
Czy jest możliwy nawrót tej choroby i jeśli tak, to co może wywołać jej nawrót? Czy jednym z tych czynników może być nadmierne spożywanie alkoholu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Choroba Hirschsprunga to rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, uwarunkowane genetycznie, o wieloczynnikowym sposobie dziedziczenia. Jego istotą jest brak śródściennych zwojów nerwowych w dystalnym odcinku jelita grubego, rzadziej odcinek bezzwojowy jest dłuższy. Objawy choroby są zmienne, a w obrazie klinicznym dominują zaparcia. Choroba Hirschsprunga jest najczęstszą przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego u noworodków. W późniejszym okresie życia, gdy dochodzi do pełnego rozwoju jelita objawy zazwyczaj całkowicie wycofują się. Prawdopodobnie u Pana występowała postać choroby bardzo łagodna. Siła nasilenia choroby zależy od rodzaju zaburzenia genetycznego.

Na pewno należy unikać potraw wywołujących zaparcia. Alkohol nie jest przeciwwskazany. W rozsądnych ilościach nie powinien stanowić problemów dla pracy jelita grubego.