Przygotowanie do badania krwi oceniającego wydolność wątroby

Mąż robił badania krwi i wyniki są następujące: ASPAT 51, ALAT 98, BILIRUBINA 0,71, GLUKOZA 98, ALKAL. FOSFATAZA 264, GAMMAGTP 64. Dodam ze maż dzień wcześniej wypił 3 piwa, a tydzień wcześniej zażywał antybiotyk. Oprócz tego jego praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym, ma dużo pieprzyków na ciele, ale raczej ich liczba nie zwiękasza się. W wieku 18 lat zażywał metanabol, ale przez krotki okres, około 1 do 2 miesięcy.
Czy jego wątroba może być silnie uszkodzona albo coś gorszego? Co w związku z tym robić? Mąż ma 22 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z uwagi na błąd przygotowania się do tych badań zalecałbym ich powtórzenie. 24 godziny przed pobraniem krwi nie wolno pić żadnego alkoholu, dieta powinna być lekkostrawna i oczywiście dobrze by było, aby przez ten czas nie wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego. Na samo badanie krwi zgłosić się na czczo. Myślę, że te nieprawidłowe wyniki związane są z brakiem odpowiedniego przygotowania do badania.