Skuteczność tabletek przeciwbólowych w bólu spowodowanym przepukliną rozworu przełykowego

Gastroenterolog stwierdził u mnie małą przepuklinę rozworu przełykowego przepony. Za każdym razem, gdy pozwalam sobie zjeść coś ostrego w smaku, tłustego, wzdymającego lub wypić kawę ból mi się bardzo nasila (cała klatka piersiowa, łącznie z plecami). Sięgam, więc po tabletki przeciwbólowe. Niestety nie uśmierzają mi one tego ostrego bólu ani nawet go trochę nie złagodzą. Biorę też poprawkę na to, że odziedziczyłem po swojej mamie bardzo silną nerwicę.

Czy jest to możliwe, że tabletki przeciwbólowe na moją dolegliwość nic nie pomagają?
oraz czy jest to możliwe, aby nerwica bardzo nasilała ten ból?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Każdy rodzaj tabletek przeciwbólowych powinien być skuteczny w przypadku bólów pochodzących z przepukliny rozworu przełykowego. Jednak każda osoba inaczej reaguje na środki przeciwbólowe, jedne są skuteczne, a niektóre mogą nie działać.

Odradzam w ogóle stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek na skutek swojego działania zwiększa wrażliwość błony śluzowej żołądka na kwas solny co powoduje ból związany z podrażnieniem żołądka. Lepiej zastosować leki spoza grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. opioidowe (np. tramadol) lub też w tym schorzeniu skuteczne są leki rozkurczowe stosowane dodatkowo lub jako jedyne. Oczywiście należy także na stałe stosować inhibitory pompy protonowej.

Nerwica może potęgować ból i to wszelakiego rodzaju, a już szczególnie bóle trzewne dlatego wskazane jest przyjmowanie środków uspokajających, które bardzo często dają w tym schorzeniu rewelacyjne efekty.