Wymiary śledziony - normy i zakres powiększenia

Na usg stwierdzono powiększenie śledziony ś-127x102x50,0=obj.323,85ml - taki jest wynik. Robiłem zaraz badanie krwi morfologię, parę razy z rozmazem i wynik jest dobry. Czy to jest coś poważnego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przeciętne wymiary śledziony wynoszą: długość 100-120 mm, szerokość 60-70 mm i grubość 35-45 mm. Najważniejszy jest pomiar długości śledziony, który nie powinien przekraczać 120 mm. Z Pana USG wynika, że jest to 127 mm. Należy jednak uwzględnić w tym pomiarze osobników wysokich i dobrze zbudowanych, u których długość śledziony może być większa o około 10-15 mm.

Powiększenie śledziony ocenia się jako graniczne: 120-130 mm, umiarkowane i średnie: 130-250 mm, znaczne: powyżej 250 mm.

Jednak powiększenie śledziony stopniuje się tylko w przypadku określonych jednostek chorobowych związanych ze zwiększeniem tego narządu.

Nie widać u Pana zbyt dużego odchylenia od normy, tym bardziej, że nie ma Pan żadnych dolegliwości.
Najlepiej w tej sytuacji skontaktować się w trybie planowym z lekarzem pracującym w Poradni Hematologicznej.