Guzy głowy po urazach i usunięcie zmian

W dzieciństwie nabiłem sobie guza na czole, dosyć sporego, ale po okładach zszedł. Następnie w podstawówce nabiłem sobie kolejnego guza też na czole, ale w innym miejscu.
Jednak dziś widać mi te guzy zwłaszcza pod światło! Mam Pytanie czy da się to jakoś usunąć bez blizn itd? Czy taki zabieg jest drogi? Czy to musi być zabieg?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno nie wykona nikt takiego zabiegu, żeby nie pozostały po nim żadne blizny. Jednak zanim taki zabieg się wykona należy wykonać RTG czaszki celem oceny struktury kostnej w miejscu tych guzów. Jeśli krwiaki po tych urazach zostały zreorganizowane i zwapniały włączając się w strukturę tkanki kostnej to raczej takich guzów już nie da się usunąć (bardzo traumatyczny zabieg i nie wiem czy ktoś takiego zabiegu się podejmie ze względów kosmetycznych). Jeśli jednak to tylko zwłókniałe krwiaki (ruchome w stosunku do kości czaszki) można je usunąć, ale tylko oczywiście zabiegowo. Najlepiej, żeby blizna była jak najmniej widoczna wykonał to chirurg plastyczny. Cena zapewne około 2000 zł.