Dieta w przypadku nowotworu jelita grubego z przerzutami do wątroby

Mojej mamie, która ma 77 lat lekarze wykryli nowotwór jelita grubego z przerzutami na wątrobę. Badanie ultrasonograficzne wykazało: W obu płatach wątroby uwidoczniono po kilka hypoechogenicznych zmian ogniskowych, największa w prawym płacie 7,5 cm o cechach meta, ponadto w prawym płacie torbiel 23 mm. Stan po cholecystektomii. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, w miąższu zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Śledziona i obie nerki bez zmian. W ekspertyzie Histopatologicznej rozpoznanie kliniczne wykazało : I - podejrzenie npl. kątnicy, II- Polip esicy. Lekarze rozpoznali: Obserwacja w kierunku nowotworu kątnicy w stadium rozsiewu. Anemia wtórna. Stabilna dusznica bolesna. Przebyty zawał mięśnia sercowego w wywiadzie. Nadciśnienie tętnicze. Uszkodzenie serca w stadium wydolności układu krążenia. Miażdzyca. Cukrzyca typu 2 wyrównana leczona dietą i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Zakrzepica żylna podudzia prawego. Uchyłkowatość esicy. Polip esicy po zabiegu polipektomii w czasie kolonskopii w trakcie hospitalizacji. Cholecystektomia i aspendektomia w wywiadzie.

Bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiedniej diety przy schorzeniu wyżej przeze mnie napisanym oraz gdyby to było możliwe napisanie jakie leki przeciwbólowe mogłaby stosować.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno dalsza opieką Pani matki powinno zająć się Hospicjum. Lekarz z Hospicjum powinien dobrać odpowiednie leczenie objawowe oraz uregulować leki przeciwbólowe. Trudno mi dawać jakiekolwiek wskazówki nie znając obecnego stanu klinicznego matki, tym bardziej, że choroba będzie rozwijać się, a stan kliniczny będzie dynamicznie postępował. Matka będzie, więc wymagać stałej opieki lekarskiej praktycznie całodobowej. W tym przypadku może pomóc tylko Hospicjum.

Dietę należy stosować z ograniczeniem oczywiście cukrów (przeciwcukrzycowa), jak w chorobach wątroby (dieta wątrobowa – np. http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm) oraz uchyłkowatości jelita grubego (np. http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_uchylkowatosc.htm). Jednak oczywiście bez drastycznych ograniczeń. Najważniejsze, żeby matka była dobrze odżywiona.