Szybko powiększająca się torbiel piersi

Jestem amazonką, mam 40 lat. Od jakiegoś czasu stwierdziłam guzek w drugiej piersi. W badaniu usg guzek okazał się torbielą, wymiary jej wynosiły 7,8x5,6 mm. W czasie punkcji torbiel zawierała 0,5 ml żółtawej treści, do światła opróżnionej torbieli podano taka samą ilość powietrza, kontrola miała być za 6 tyg. (powinna się wchłonąć) jednak u lekarza pojawiłam się wcześniej, przed określonym terminem. Torbiel, która miała sie wchłonąć urosła bardziej jej wymiary to 8,2x10,0 mm. Powtórnie mi ja nakłuto z tą różnicą iż treść była ponoć bardziej zapalna, znowu kontrola za 6 tyg. wypadałaby na początek lutego Ale na dzień dzisiejszy znowu czuję, że guzek zamiast się wchłonąć rośnie, dodam tylko iż nie można zastosować u mnie terapii hormonalnej. Co dalej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Według mnie należy rozważyć całkowite usunięcie tego guzka. W torbielach czasami dochodzi do zmian typu nowotworzenia, dlatego radziłbym całkowite usunięcie zmiany i poddanie jej badaniu histopatologicznemu. Tym bardziej, że jest już Pani obciążona w chorobą nowotworową sutka. Oczywiście najlepiej wcześniej skonsultować się z onkologiem, który powinien zaproponować dalszy sposób postępowania.