Terapia jodem przed czy po operacji tarczycy?

Miałam operacje wycięcia wola tarczycy. Po badaniu histopat. diagnoza: carcinoma medullare lobi utriusque. Lekarz chirurg zapowiedziała mi, że bede mieć reoperację usunięcia resztek tarczycy (drobnych, które nie widac było podczas pierwszej operacji), ale w międzyczasie mam miec podany jod, aby naświetlil te cząstki, które po otwarciu podczas opracji będa widoczne, gdyż będa świeciły. Dodatkowo mam mieć też usunięte węzły chłonne (chociaż nikt nie stwierdził, ze są powieszone). Czy to profilaktycznie sie usuwa węzły czy najpierw trzeba przeprowadzić badania? Martwi mnie ta terapia, bo wszedzie gdzie szukam informacji, dowiaduje sie, że jest to forma pooperacyjnego niszczenia resztek tarczycy, bez potrzeby ponownej operacji. Prosze o możliwie szczegółowa odpowiedz na temat terapii jodowej i usnięcia węzłów.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W raku rdzeniastym zajmującym oba płaty tarczycy rutynowym postępowaniem (nie wymagającym stwierdzenia przerzutów w węzłach chłonnych szyi) jest usunięcie całego miąższu tarczycy oraz wszystkich węzłów chłonnych szyi. W Pani przypadku postępowanie jest trochę zaburzone, gdyż rozpoznanie histopatologiczne zostało postawione po zabiegu, gdzie operacja była wykonywana z powodu wola guzkowego. Leczenie radiojodem doprowadzi do całkowitego wyeliminowania komórek tarczycy oraz nowotworowych, które są tak drobne i rozproszone w organizmie, że nie mogą być zauważone w czasie zabiegu. Jednak zabieg doszczętny musi być dodatkowo wykonany, celem usunięcia resztek tarczycy oraz węzłów chłonnych, w których mogą być przerzuty, gdyż czasami rak rdzeniasty nie reaguje na leczenie radiojodem.