Postępowanie po podaniu I131 a zajście w ciąże osoby po kontakcie

Za kilka dni będę gościć swego ojca bezpośrednio po leczeniu jodem radioaktywnym, gdyż na stałe mieszka on z bratem, który ma małe dzieci. Ja mieszkam tylko z mężem, bo dzieci jeszcze nie mamy, ale chcielibyśmy już w niedługim czasie *zacząć się starać*. Tata ma przebywać u nas około 2 tygodni. Zapoznałam się z zasadami postępowania w kontakcie z osobą leczoną jodem J131. Jednak nigdzie nie znalazłam informacji na temat jaki długi okres czasu powinien minąć, aby osoby przebywające (czyli ja i mój mąż) z chorym po leczeniu jodem radioaktywnym bezpiecznie mogły zacząć się starać o zajście w ciążę.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najważniejsze w postępowaniu u osoby po podaniu I131 jest to, że w ciągu pierwszych dwóch, trzech dni po podaniu dawki:
-zaleca się zwiększenie ilości przyjmowanych płynów,
-ssanie cukierków lub żucie gumy dla zmniejszenia gromadzenia się jodu w śliniankach,
-dwukrotne spłukiwanie toalety,
-dokładne mycie wanny lub brodzika po kąpieli,
-częstsze mycie rąk mydłem i wodą,
-wstrzemięźliwość seksualną

Przez dwa tygodnie od podania dawki leczniczej prosimy o:
-unikanie bliskich kontaktów szczególnie z kobietami w ciąży oraz z małymi dziećmi
(przytulanie, spanie w jednym łóżku) ze względu na pozostający w gruczole tarczowym I131
-ograniczenie kontaktów towarzyskich

Można zajmować się pracami w gospodarstwie domowym (gotowanie, mycie naczyń). Nie jest konieczne posiadanie osobnych talerzy. Można oglądać telewizję, rozmawiać przez telefon, chodzić na spacery, robić niezbędne zakupy, a więc prowadzić normalny tryb życia.

Okres połowiczego rozpadu jodu 131 wynosi około 8 dni, dlatego po 2 tygodniach praktycznie już jest wyeliminowany z organizmu. Dlatego radzę starać się o dziecko po około 2-3 tygodniach od podania u ojca radiojodu.