Przepuklina pachwinowa - objawy, rozwój i operacja

Dwa tygodnie temu z powodu pobolewania w okolicy pachwiny udałem się do lekarza. Po przebadaniu lekarz powiedział mi, że mam przepuklinę pachwinową i czeka mnie teraz operacja. Przy badaniu lekarz nie wykrył żadnego uwypuklenia. Bóle pojawiają się nieregularnie, co jakiś czas (kilka razy w miesiącu). Za tydzień wyjeżdżam za granice do pracy i związku z tym mam kilka pytań.

Chciałem się zapytać jakie objawy mogą mnie już zacząć niepokoić i kiedy powinienem się ponownie zgłosić do lekarza?
Kolejne pytanie to jak długo rozwija się przepuklina i kiedy mogę się spodziewać operacji i czy można złagodzić objawy przepukliny?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli lekarz stwierdził u Pana przepuklinę to trzeba się zoperować. Oczywiście przepuklina pachwinowa bez powikłań nie jest pilnym wskazaniem do operacji. Jedynym i skutecznym sposobem wyleczenia tej choroby jest zabieg naprawczy zwany plastyką przepukliny. Trzeba ten zabieg wykonać w trybie planowym czyli w okresie najbliższych kilku miesięcy, jeśli oczywiście lekarz inaczej nie zadecyduje.

Gdyby Pan poczuł silny ból w pachwinie nie ustępujący przez dłuższy czas, bolesność pachwiny, zaczerwienienie, trudności w oddawaniu wiatrów i stolca trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i to najlepiej Izby Przyjęć Szpitala, gdyż stan ten może wymagać pilnej interwencji chirurgicznej.

Doraźnie w czasie bólu związanego z przepukliną można zastosować środki rozkurczowe lub też gorąca kąpiel w wannie. Jednak jeśli objawy nie ustąpią zaraz proszę skontaktować się z lekarzem.