Operacja przepukliny rozworu przełyku i pęcherzyka żółciowego

Mam zdiagnozowaną przepuklinę rozworu przełyku oraz kamicę żółciową i jestem przygotowywana do operacji. Jak wygląda operacja przepukliny rozworu i czy jest to bardzo skomplikowany zabieg? Czy w trakcie jednej operacji usuwa się pęcherzyk żółciowy i przepuklinę? Jak długo przebiega rekonwalescencja po takiej operacji? Czy do końca życia pozostaje się pod opieką lekarza specjalisty?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście co do metody operacyjnej jaka będzie stosowana w przypadku operacji rozworu przełykowego zadecyduje chirurg. Najczęściej stosuje się metodę fundoplikacji według różnych modyfikacji polegającą w skrócie na owinięciu żołądka wokół przełyku przez co zawęża się rozwór przepony. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnych. Należy ona do zabiegów standardowo wykonywanych, o technicznie średnim stopniu trudności.

Oczywiście decyzję czy ten zabieg wykona się równoczasowo z wycięciem pęcherzyka żółciowego musi podjąć chirurg operujący Panią. Bezpośrednich przeciwwskazań do wykonania zabiegów jednoczasowo nie ma.