Włókniak u 6 miesięcznego dziecka

U mojego 6 miesięcznego dziecka niedawno zauważyłam zmiany pod pacha miedzy siódmym a ósmym żebrem. Natychmiast zgłosiłam się do naszego lekarza pediatry, dal podejrzenie włókniak? Skierował nas dalej do chirurga dziecięcego ten tez potwierdził to guzek włókniak co prawda powiedział, że nie jest pewien tego do końca i nie usunie tego wcześniej niż dziecko będzie miało 5-6 lat. Na razie będzie obserwować.

Jestem zaniepokojona ponieważ lekarz zignorował to o co pytałam. Czy włókniak jest grozny? Czy może ulec zrakowieniu? U jakich lekarzy specjalistów szukać pomocy? Czy mozna to wyciac wcześniej? Np. w tym okresie jakim jest teraz? Co dla niego jest bezpieczniejsze?
Guzek nie jest przyrosniety do zebra, jest pod skóra, wielkosci ziarnka grochu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że najlepiej tak jak zadecydował chirurg dziecięcy zaczekać z decyzją o operacji do późniejszego wieku dziecka. Włókniak to zmiana łagodna nowotworowa praktycznie prawie niezłośliwiejąca, rosnąca jedynie miejscowo. Taką zmianę należy systematycznie obserwować. Jednak w chwili powiększania się jej, wystąpienia w jej obrębie stanu zapalnego należy ją natychmiast usunąć i poddać badaniu histopatologicznemu.