Podwyższony GGTP i ALAT - gdzie leczyć?

Proszę o interpretację wyników badań żony (25 lat), zaznaczam, że są to wyniki po drugim badaniu i są prawie identyczne INR - 1,10 , GGTP - 148 , ASL - 36 , ALT - 64. Proszę nam powiedzieć do jakiej specjalności lekarza żona powinna się zgłosić i co mogą oznaczać te wyniki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście najlepiej te badania wykonywać po 24 diecie bezmięsnej, bezalkoholowej, lekko strawnej, bez używania leków. Przed pobraniem trzeba być całkowicie na czczo. W przypadku żony rzeczywiście w niewielkim stopniu podwyższona jest aktywność GGTP oraz ALAT co może świadczyć o niewielkim uszkodzeniu miąższu wątroby dlatego z tym problemem najlepiej skonsultować się z hepatologiem. Oczywiście warto by było przed konsultacją z hepatologiem wykonać USG jamy brzusznej (na pewno zaleci).