Leki stosowane w przewlekłych chorobach wątroby a biegunka

Mam jedno pytanie, razem z lekiem na zapalenie dróż żółciowych (już odstawiony) stosuję leki na przewlekłe choroby wątroby. Od niedawna jak już wspominałem mam żółtawą biegunkę (1-2 razy dziennie, zawsze rano) oraz ciągle mi coś burczy w żołądku i jelitach oraz zbierają się gazy. Czytałem gdzieś że lek na wątrobę może powodować takie zaburzenia jednak chcę zapytać fachowca. Dodam też że jeden i drugi lek nie został mi zapisany przez lekarza - biorę go, bo gdzieś czytałem, że pomaga wątrobie, a ten mój ALAT wtedy wyszedł za wysoki.

Myślę, aby odstawić również lek na wątrobę i stąd moje pytanie czy mam to zrobić? Czy powoduje czasami takie zaburzenia żołądkowo-jelitowe?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Po lekach na choroby przewlekłe wątroby zdarzają się, ale rzadko łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, luźne stolce, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej). Pan zażywa ten lek w dużej ilości. Radziłbym, albo zmniejszyć jego zażywanie lub zastosować łagodniejsze leki regeneracyjne wątroby. Oczywiście leki można stosować jeśli są do tego wskazania (podwyższona aktywność Aspat lub Alat).