Stan po urazie głowy, przedłużający się obrzęk

W wyniku zderzenia autobusu z pociagiem - którego autobusu byłam pasażerem - doznałam ran głowy, licznych stłuczeń. Moje obrażenia rozpoznane przez lekarza w dzien wypadku to rana tłuczona lewej okolicy czołowej, lewego łuku brwiowego i okolicy lewego oczodołu. Na dzień dzisiejszy mam zdjęte szwy, byłam szyta w dwóch miejscach - na łuku brwiowym aż do powieki oraz w kącika oka spadający szew do policzka - mam dalej opuchliznę na lewej brwi i nad brwią. Wszelkie *kolorowe* barwy juz poschodziły. Lekkie przekrwienie w oku się utrzymuje.

Kiedy mam zacząć stosować jakieś maści i jakie na ranę ze szwów? Co z tą opuchlizna, bo lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że to skutek zerwanie nerwów i może się to uczucie utrzymywać nawet pół roku?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Maści lub żele na blizny można stosować najwcześniej tydzień po ściągnięciu szwów. Polecam żele na bazie silikonu, które mają udowodnione właściwości rozmiękczające i przywracające barwę bliznom.

Niestety obrzęk może się jeszcze długo utrzymywać (nawet kilka miesięcy). Wskutek urazu, rany, która przerwała ciągłość tkanek oraz nerwów i naczyń przebiegających podskórnie powstał obrzęk. Rzeczywiście jeśli doszło do uszkodzenia nerwów może występować przedłużający się obrzęk, zaburzenia czucia w okolicy uszkodzonego nerwu lub nawet brak czucia. Nerwy takie regenerują się około 6-9 miesięcy.