Refluks żółciowy a kamica pęcherzyka żółciowego i stan po cholecystektomii

Miałam w nocy bóle w nadbrzuszu promieniujące na prawą łopatkę, trwały przez kilka godzin jak siedziłam było lepiej, w ciagu dnia czulam dyskomfort, lekarz rodzinny wykluczył kamicę, nie było reakcji przy badaniu, dostałam lek na refluks i leki rozkurczowe, odczułam poprawę, jesli oganiczałam lek na refluks objawy znowu wracały, zrobiłam usg - wykazał złóg śr. 13mm, krew w porządku, z wyjatkiem bilirubiny 1,6 mg/dl,
gastroskopię - przełyk b/z, podatnosc żoładka prawidłwa, w zoładku treśc zólciowa, śluzówka dna, trzonu oraz antrum prawidłowa zaczerwieniona, inkrustowana żółcią, odwiernik drozny, symeryczny, opuszka dwunastnicy oraz cześć zaopuszkowa b/z
we wnioskach: refluks dwunastniczo- żoładkowy oraz gastropatia żółciowa

Mam skierowanie do chirurga na usunięcie pęcherzyka - czy refluks jest wynikiem kamicy oraz czy po zabiegu objawy refluksu nie nasilą się skoro juz nie bedzie zbiornika na żółć i czy bede zmuszona przyjmować ciągle rek na refluks i chorobę wrzodową, żeby funkcjonowac jako tako?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czasami może się tak zdarzyć, że w wyniku kamicy pęcherzyka żółciowego pojawia się refluks żółciowy lub nasila się. Na skutek okresowej blokady przez kamień ujścia przewodu pęcherzykowego dochodzi do bezpośredniego wydzielania żółci do przewodu pokarmowego niezależnie od pojawiającej się treści pokarmowej.

Wskazaniem po operacyjnego usunięcia pęcherzyka żółciowego jest objawowa kamica pęcherzyka żółciowego. Ma Pani ewidentne wskazania do zabiegu.

Niestety, ale po cholecystektomii objawy refluksu w początkowym okresie mogą się nasilić. Przewód żółciowy wspólny po cholecystektomii powoli przejmuje rolę pęcherzyka żółciowego. Ten stan trwa około miesiąca. W tym okresie żółć może w sposób ciągły wydobywać się swobodnie do przewodu pokarmowego, co nasila refluks. Po miesiącu od zabiegu wydzielania żółci do przewodu pokarmowego powinno się ustabilizować i uzależnić od przyjmowanych pokarmów. Objawy refluksu albo wycofają się albo nie ulegną zmianie.