Leczenie refluksu żółciowego

Od roku mam problem z gardłem, wiecznie zaczerwienione i boli. Zapalenia nie ma. Dostałam skierowanie do laryngologa (stwierdził, ze pokarm mi sie cofa), tam skierowali mnie na gastroskopie. Stwierdzone refluks żółciowy (małe ilości). Typowych objawów refluksu nie mam, czasami tylko jest mi niedobrze i trzyma mnie to parę dni, a później przechodzi (mam tak raz w miesiącu). Jest mi nie dobrze, ale głód czuję i burczy mi w brzuchu.

Czy można te przypadłość wyleczyć dietą czy tabletkami ziołowymi czy potrzebne są specjalne lekarstwa. Jeśli tak to jakie? Brałam jakiś czas, ale nie pomagały mi na gardło jak mi jest niedobrze też nie pomagają.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Co do decyzji leczenia refluksu najlepiej, aby podjął go gastroenterolog. Dieta powinna być stosowana jak w chorobie wrzodowej żołądka. Dodatkowo stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego przez żołądek (inhibitory pompy protonowej lub H2-blokery) oraz czasami stosuje się leki prokinetyczne, zwiększające perystaltykę i obkurczające zwieracze. Leki ziołowe są mało skuteczne.