Fizjologia dróg żółciowych po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Mam kamień w pęcherzyku 16 mm, dowiedziałam się po ataku jaki dostałam miesiąc temu. Po ataku jadłam normalnie (nie wiedziałam, że to kamień, a USG zrobiłam tydzień *po* - już wtedy mnie nie bolało). Jestem w trakcie szczepień. Mam pytanie - czy jedynym leczeniem jest usunięcie pęcherzyka - nie ma możliwości rozpuszczenia? Czy jeżeli teraz usunę to nie będzie to miało jakiś negatywnych skutków w przyszłości? Co przejmuje funkcję pęcherzyka - czy można bez niego normalnie żyć i dożyć *setki*? Czy nadciśnienie tętnicze i wypadający płatek zastawki jest przeciwwskazaniem do laparoskopii?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jedynym udowodnionym skutecznym sposobem leczenia objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego jest operacja. Standardem w dzisiejszych czasach jest zabieg przeprowadzany metodą laparoskopową. Nie ma innych o potwierdzonej skuteczności możliwości leczenia. Oczywiście jakiekolwiek leki w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego nie pomogą w rozpuszczeniu złogów. Wręcz mogą spowodować wywołanie powikłań kamicy pęcherzykowej.

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego dalsze życie przebiega w sposób normalny. Funkcję pęcherzyka żółciowego przejmuje przewód żółciowy wspólny odprowadzający bezpośrednio żółć z wątroby do dwunastnicy. Stan adaptacji do nowej roli przewodu żółciowego następuje najczęściej w przeciągu miesiąca po cholecystektomii.

Znieczulenie do zabiegu cholecystektomii jest ogólne (pełna narkoza). Oczywiście czy może być Pani znieczulona ogólnie zadecyduje anestezjolog. Z reguły nadciśnienie tętnicze i wypadanie płatka zastawki nie stanowią w tym względzie problemu. Anestezjolog przed zabiegiem ewentualnie zadecyduje o dodatkowych badaniach celem kwalifikacji do znieczulenia i dopiero po wynikach tych badań dopuści lub nie do znieczulenia.