Operacja przepukliny mosznowej

Mam 16 lat i przepuklinę w mosznie (nie wiem jak to się nazywa), ok 2 lat. Czy mogę zwlekać około pół roku z operacją? Czy takie operacje są groźne? Czy do momentu operacji mogę uprawiać sport?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina mosznowa jest odmianą (pod względem zaawansowania klinicznego) przepukliny pachwinowej skośnej. Worek przepukliny wraz z zawartością (zazwyczaj fragment sieci większej lub pętle jelita) przemieszcza się poprzez kanał pachwinowy do moszny. Przepuklina mosznowa jest zazwyczaj przepukliną nieodprowadzalną.

Leczenie jak w przypadku przepukliny pachwinowej jest chirurgiczne.

Oczywiście jeśli przepuklina nie daje objawów więźnięcia można ją zoperować planowo nawet za pół roku. Jednak do czasu zabiegu radziłbym nie uprawiać żadnych sportów fizycznych, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.