Leczenie zapalenia żołądka i dwunastnicy przy refluksie

Moja córeczka od 4 miesięcy choruje na refluks. Dolegliwości nie ustąpiły po podaniu leków na refluks i Helicobacter pylori. Ponadto wczoraj w badaniu potwierdzajacym refluks stwierdzono zapalenie zoladka i dwunastnicy. Jak leczyc to zjawisko chorobowe? Jakie moga byc powiklania i czy jest to dość niebezpieczna choroba?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

O leczeniu farmakologicznym musi zadecydować lekarz prowadzący. Zapalenie żołądka i dwunastnicy leczy się dietą jak w chorobie wrzodowej żołądka oraz lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego przez żołądek (inhibitorami pompy protonowej i/lub H2 blokerami). Ważne jest także czy istnieje zakażenie Helicobacter pylori. Jeśli tak dodatkowo stosuje się dwa antybiotyki stosowane przynajmniej przez tydzień. Dodatkowo przy refleksie żołądkowo-przełykowym stosuje się leki działające prokinetycznie na przewód pokarmowy.