Czy można zahamować rozwój torbieli krzyżowej?

Miałem zabieg wycięcia torbieli krzyżowej i rana dobrze się goi. Jednak kilka dni temu moja żona skarżyła się na bóle w tamtych okolicach. Okazało się że (podobnie jak kiedyś ja) ma ona małą dziurkę (fachowo chyba to się nazywa przetoka), ale pod tym jeszcze nie jest wyczuwalne żadne zgrubienie. Wnioskuję, że z tego też po jakimś czasie może się zrobić torbiel krzyżowa.
Chciałbym się dowiedzieć czy da się zapobiec dalszemu rozwojowi torbieli i jakie są przyczyny jej powstawania?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Skoro obecnie nie ma odczynu zapalnego, nie wydziela się z tego żadna wydzielina, praktycznie jest to w stanie utajenia, choć trudno powiedzieć czy rzeczywiście jest to przetoka w torbieli krzyżowej. Trzeba udać się do chirurga, który dokładnie zbada okolicę kości krzyżowej. Myślę, że można zapobiegawczo zastosować wcieranie w miejsce przetoki maści z antybiotykiem. Wtedy prawdopodobnie nie dojdzie do uaktywnienia torbieli.