Bóle w kolce żółciowej

Miałem atak kamicy (w nocy ostry ból po prawej stronie). Zanim się dowiedziałem, że to kamień w pęcherzyku przez tydzień pobolewały mnie plecy i raz po lewej stronie brzucha. USG wykazało złóg 15 mm w pęcherzyku żółciowym. Reszta w normie m.in. trzustka, wątroba itd. (trzustka niepowiększona o jednorodnej echostrukturze z nieposzerzonym przewodem Wirsunga).

Czy tydzień później, gdy nic mnie nie bolało USG wykazałoby coś niepokojącego, chodzi mi o m.in. zapalenie trzustki. Bardzo się boję. Obecnie miesiąc po tym nic mnie nie boli. Czy gdybym miał zapalenie to coś by mnie bolało? Czy to promieniował ból ze strony pęcherzyka? Czy jedyną metodą leczenia jest wycięcie pęcherzyka? Czy nie da się tych złogów rozpuścić.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli w chwili obecnej nie występują dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej, USG było prawidłowe z pewnością nie jest to zapalenie trzustki, a już na pewno nie w fazie ostrej. Opisywane ataki bólu były spowodowane kamicą pęcherzyka żółciowego. Ból taki może promieniować w różne rejony brzucha, a nawet do pleców, głównie w okolicę podłopatkową prawą.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego jest operacja (obecnie standardem jest metoda laparoskopowa). Nie ma skutecznych, zachowawczych (rozpuszczanie złogów) sposobów leczenia kamicy pęcherzyka, tym bardziej, że złóg jest już duży.