Karmienie piersią a rak sutka

Karmię dziecko od trzech miesięcy i każda dłuższa przerwa w karmieniu np. kilkugodzinna sprawia, że pierś zwłaszcza prawa jest przepełniona i można zauważyć na niej ogromne guzki, które bardzo bolą. Dodatkowo od ok. dwóch tyg. jak gdyby rwie mnie prawa ręka i noga jakby w kościach. Ostatnio byłam przeziębiona, więc nie karmiłam dziecka i jak gdyby zanikł pokarm, a pierś boli przy dotykaniu, kłuje. W rodzinie dwie ciocie ojca zmarły na raka piersi. Czy mogę wykonać USG i jeśli to rak to czy przekazałam go dziecko w czasie ciąży i karmienia? Nigdy nie robiłam USG piersi. Mam 27 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pojawiające się bolesne guzy w sutkach są spowodowane zastojem wydzieliny mleka w gruczołach. To typowe objawy. Jeśli będzie Pani robić dłuższe przerwy w karmieniu piersią powoli powinny te objawy ustąpić, a guzy zaczną się wchłaniać.
Wykonywanie USG piersi w czasie karmienia jest mało wiarygodne z uwagi na znacznego stopnia pobudzenie gruczołów sutkowych oraz częste zastoje mleka.

Jak przedstawiają doniesienia naukowe okres ciąży i karmienia piersią jest okresem ochronnym, w którym praktycznie zmiany typu nowotworowego nie pojawiają się w sutkach. Nowotwór piersi jeśliby występował w okresie karmienia raczej nie może być przekazany dziecku z mlekiem (nie znalazłem jakichkolwiek informacji na ten temat w doniesieniach naukowych).

Jeśli jest Pani zaniepokojona stanem swoich sutków najlepiej skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem.