Stan po ostrym zapaleniu trzustki a alkohol

6 lat temu bylem w szpitalu na OZT po alkoholu, skończyło się powiekszona trzustka i jakimiś pęcherzykami, zalecono mi substytut enzymów trzustkowych i wszystko było dobrze, lecz od 1,5 roku zaczałem sobie popijac ok. 2 albo 3 setki, lecz jakiś tydzień temu dostałem bardzo silnych boli, więc przestałem pic zażyłem Kreon, po trzech dniach bol stał sie słaby, zacząłem jeśc małe ilości, na początku jak coś zjadłem nasilał mi sie bardzo bol. Teraz obecnie jest 6 dzień jak nie piję, bol jest mały, lecz mocz jest prawie, ze czerwony. Czy mi to minie? Proszę o nazwe specjalizacji lekarza lub co mam robic?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapewne w przeszłości doszło do ostrego zapalenia trzustki typu obrzękowego. To najłagodniejsza postać zapalenia trzustki. Często taki ostry stan zapalny w trzustce przeradza się w przewlekły, tym bardziej, że nadużywa Pan alkoholu. Alkohol jest głównym czynnikiem uszkadzającym miąższ trzustki co doprowadza do niewydolności na początku enzymatycznej gruczołu (dlatego dolegliwości bólowe łagodnieją po spożyciu substytutu enzymów trzustkowych). Radzę Panu całkowicie zrezygnować z picia alkoholu oraz najlepiej skonsultować się ze specjalistą gastroenterologiem.

Co do moczu, trudno po samym zabarwieniu stwierdzić jaka może być tego przyczyna i czy bezpośrednio związana jest z trzustką. Proszę udać się z tym problemem do lekarza rodzinnego, zapewne zaleci badanie ogólne moczu.