Leczenie przewlekłej szczeliny odbytu

Córka ma wybadaną szczelinę odbytu od paru miesięcy. Od niedawna ma wystający guzek w odbycie. Dostała maść z nitrogliceryną i inną nie pamiętam jej nazwy. Bardzo boli ją głowa po stosowaniu tej maści. Podejrzewam, że głównym powodem pojawienia się tej szczeliny było uporczywe zaparcie. Wypróżniała się raz na tydzień, a na dodatek siedziała po 2 -godz. na toalecie. Stolec wyglądał jak gruba i długa kiełbasa zbita jak kamień. Psychicznie też wstrzymywała stolec w strachu przed bólem. Kazałam jej brać błonnik oraz len w tabletkach. Zaparcia minęły, stolec zrobił się normalny, ale zostało krwawienie i ból co prawda mniejszy, ale jest. Przedtem musiała po wypróżnieniu brać silne leki p.bólowe. Teraz wypróżnia się często, ale jeżeli jej się zachce musi dosłownie biegnąć do toalety. Proszę o radę co robić dalej? Czy jest jakiś lepszy sposób leczenia? Nie wiem co mam zrobić. Mieszkam na wsi, więc z wiedzą i do fachowych lekarzy daleko.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z proktologiem. On powinien zadecydować o dalszym sposobie postępowania uwzględniając objawy uboczne stosowania leków. Na pewno najlepszym sposobem, udowodnionym w działaniu, jest leczenie operacyjne (wycięcie przewlekłej przetoki. Jednak na początku warto zastosować leczenie zachowawcze. Oczywiście osoba w wieku 20 lat może poddać się temu sposobowi leczenia. Trzeba tylko znaleźć osobę, która wykonuje takie zabiegi w najbliższej okolicy (wykonują ten zabieg najczęściej chirurdzy zajmujący się odbytem - proktolodzy).