Ryzyko trwałej bezpłodności po usunięciu wodniaków jądra

Półtora roku temu mój mąz miał operację wycięcia wodniaków jąder. Byly duże i obustronne. Bardzo szybko wrócił jednak do zdrowia, a choroba nie pozostawiła własciwie żadnych skutków jeśli chodzi o jego sprawność podczas stosunków. Jednak od około czterech miesięcy staramy się o dziecko. Nie używamy żadnych metod antykoncepcyjnych. Ja odstawiłam pigułki antykoncepcyjne już 9 miesięcy temu. Mimo to nie mogę zajść w ciążę. Słyszałam, że to możliwe aby plemniki zostały uszkodzone wskutek wodniaka, ale bardzo chciałabym wiedzieć czy na trwałe? Lekarz, który go operował twierdził, że nie przeszkodzi nam to w posiadaniu potomstwa, ale w miarę upływu czasu zaczynam mieć wątpliwości. Bardzo prosze o odpowiedź czy to możliwe, aby wodniaki na stałe spowodowały bezpłodność.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety w skutek istniejących przez dłuższy czas wodniaków jąder może dojść do zaburzeń w produkcji nasienia. Jakoś nasienia pogarsza się przez co związane są problemy z płodnością. Zdarza się jednak, że po usunięciu wodniaków jąder powoli ich funkcja wraca do normy i jakoś spermy poprawia się. Aby ocenić czy w chwili obecnej niemożność zajścia przez Panią w ciąże leży po stronie męża warto wykonać u niego badanie spermy. Dopiero po wyniku tego badania zadecydować o dalszym postępowaniu w sprawie trudności w zajściu w ciąże (po której stronie leży przyczyna).