Po resekcji całkowitej tarczycy z powodu raka a dawka hormonu tarczycy

Jestem po operacji całkowitego usunięcia tarczycy (rak brodawkowaty) oraz lewych węzłów chłonnych szyi. Biorę hormony tarczycy, jest to dawka bardzo obciążająca serce. Proszę o wyjaśnienie jakie są tego następstwa? Chciałabym im zapobiec albo zminimalizować działanie leku. Prowadzę bardzo wysiłkowy tryb życia, uprawiam od wielu lat NORDIC WALKING, wspinam się po górach itp. Przed każdą wyprawą około miesiąc zażywam jony magnezu i potasu (mam nieznaczne nadciśnienie, od 8 lat monitorowane, biorę leki w małych dawkach), żeby wzmocnić serce przed zmianą klimatu i dużym wysiłkiem. Proszę mi podpowiedzieć co mogę jeszcze zrobić, żeby moje serce pracowało jak najdłużej i oszczędnie, a działanie leku było złagodzone. Mam 45 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest Pani po całkowitym usunięciu tarczycy dlatego substytucja hormonalna powinna być zachowana. Wielkość dawki jest skorelowana z wiekiem, aktywnością fizyczną, wagą ciała, płcią i waha się w granicach około 150 ug tyroksyny na dobę. Oprócz tego tarczyca była usunięta z powodu raka dlatego daje się większe dawki hormonów, aby zablokować ewentualną wznowę raka tarczycy. Jeśli odczuwa Pani objawy nadmiaru hormonów tarczycy w organizmie jak np.: wzmożona pobudliwość nerwowa (nadpobudliwość), zwiększona potliwość, nietolerancja gorąca, kołatania serca i tachykardia, duszność, uczucie osłabienia (często uczucie zmęczenia podczas chodzenia po schodach), ogólna niechęć do wysiłków fizycznych i intelektualnych, utrata masy ciała, wzmożony apetyt, drżenie rąk, wytrzeszcz oczu, ciepła i wilgotna skóra, nieregularne miesiączkowanie, bezsenność to należy zgłosić się z tym problemem do endokrynologa, który ewentualnie zredukuje dawkę hormonu. Można oczywiście oznaczyć poziom hormonu we krwi celem oceny jego stężenia.
Z tego co Pani opisuje styl życia jaki pani preferuje jest już zdrowy i nie wymaga żadnych modyfikacji jeśli czuje się Pani dobrze. Większy wysiłek fizyczny tworzy większe zapotrzebowanie na hormony tarczycy.